Sayfalar

29 Aralık 2012 Cumartesi

ŞİRİN GURME VE RÖPORTAJ

HERKESE GÜNAYDIN.
SEVGİLİ ŞİRİN GURME' den AYŞE VE BELGİN HANIM BLOGUMUN TANITIMINI İÇEREN BİR  RÖPORTAJ YAPTILAR.İKİSİNEDE BU GÜZEL RÖPORTAJ  VE BANA AYIRDIKLARI ZAMAN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.RÖPORTAJIN ASLINA BURADAN  ULAŞABİLİRSİNİZ.
Heden ve mutfağından haberler'den Şebnem Ulusoy ile röportaj
http://pufseker.blogspot.com
Blog rehberi
Şirin Gurme'ye link vermek için:
Embed kodu:
Bu tanıtıma link ver
Embed kodu:
Şebnem Ulusoy'un albümünden
Puf Şeker blog
Heden ve mutfağından haberler'den sizin için seçtiğimiz tarifler
İçli Köfte tarifi
içli köfte tarifi
İslim kebabı tarifi
islim kebabı tarifi
Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi
Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi
Şeker hamurlu pasta tarifi
ŞEKER HAMURLU PASTA TARİFİ
Bu tanıtımı sitenize eklemek için
Embed kodu:
blog rehberi yemek blogları tanıtım
grafiksaati kadınlar klübü
Röportaj: Ayşe Betül Ağacık ve Belgin Invictus, GrafikSaati kadınlar kulübü
Merhabalar,
Bugün sayfamızda Heden ve mutfağından haberler'in usta blogger'i Şebnem Ulusoy'u ağırlıyoruz. Şebnem hanım sadece usta bir blogger değil ama aynı zamanda iyi bir aşçı, sevgi dolu bir anne ve pek çok ödülün sahibi olan bir bayan.

İsterseniz kısaca röportajcıların neden iki kişi olduğunu da yazalım. Röportajı başlangıçta benim yapmam planlanmıştı ama Ayşe'nin sitedeki tarife göre "islim kebabı" yapıp çok beğenmesinin ardından bu röportajı birlikte yapmaya karar verdik. İyi ki de katıldı; Çünkü bence böyle daha güzel oldu. Aaa unutmadan, derginin mutfağında "islim kebabı"nı tekrar denedik ve çoook beğendik. Herkese tavsiye ederiz.

İsterseniz şimdi de Heden ve mutfağından haberlerin şefi, sahibi ve ustası Şebnem hanımla yaptığımız röportaja dönelim.
Soru (Ayşe): Şebnem hanım merhabalar. Öncelikle blogunuzun adı dikkatimi çekti; "Heden ve mutfağından haberler". Heden kelimesi Felemenkçe'de "bugün" anlamına geliyor. Site adınız nereden geliyor? Bildiğim kadarıyla Türkiye'de bu kelime kullanılmıyor. Siz niçin bu ismi tercih ettiniz?
Cevap: Merhabalar Ayşe hanım, merhabalar Belgin hanım.
Blogumun ismi beni tanımayanlar için yabancı kökenli bir kelime olarak düşünülüyor. Siz de öyle düşünmüşsünüz. Heden benim nickname ismim olarak 1994 yılında doğdu. Kızkardeşimin oğlu Ozan konuşmaya başladığında ismimi bir türlü telaffuz edemedi ve bana HEDEN demeye başladı. O gün bugündür de ailemde ve yakın çevremdeki herkes bana HEDEN diye hitap eder. Bu isim bana çok yapışınca onu her yerde kullanmaya başladım.
Grafik Saati kadınlar klubü
Soru (Belgin): Peki Pufşeker nereden geliyor?
Cevap: Pufşeker, blog adresim için bir mail adresi ararken yumuşak ve lezzetli bır çağrışım olsun diye düşündüğümde ortaya çıktı.
Grafik Saati gençlik dergisi
Soru (Ayşe): Dünya mutfağına ne kadar yakınsınız?
Cevap: Dünya mutfağında sadece Çin yemekleri bana ve mutfağıma hitap etmiyor. Çiğ yemek, kullandıkları soslar damak tadıma uymuyor.
Grafik Saati şirin gurme yemek tarifi yemekler kekler börekler pastalar tatlılar
Soru (Ayşe): En hakim olduğunuz yemek kültürünü sorsam? Ülke, bölge, şehir?
Cevap: Anneannem ve Babaannem Yunanistan göçmenlerinden, bu yüzden de göçmen yemekleri daha hakim olduğum bir alan, ama Güneydoğu yemeklerini yapmayı da çok seviyorum.
Şirin Gurme blog rehberi blog tanıtımları
Soru (Belgin): Evde yemek yaparken genelde tercih ettiğiniz ve yapmaktan en çok keyif aldığınız yemek türü nedir?
Cevap: Mutfağa girdiğimde zamana bağlı yemekler yaparım. Genelde hafif olması nedeniyle fırın yemeklerini tercih ederim. Fırın yemekleri yaparken hayal gücünü daha iyi kullanıyorum.Neyi nasıl görmek istiyorsam öyle dizayn yapmak daha kolay oluyor.

Soru (Belgin): Fırın yemeklerine yakın olmanızın özel bir sebebi var mı?
Cevap: Fırın yemeklerine özel yakınlığım sadece iş hayatında zamana çok ihtiyacınız olmasından.Ocak başında zaman harcamaktansa, fırında pişen yemeğin yanına başka lezzetler hazırlamaya vakit harcamak.

Soru (Belgin): Blogunuz ödüllü bir blog. Bize bu ödülleri anlatır mısınız?
Cevap: Blogum ÇOK YÖNLÜ BLOGGER ÖDÜLÜ’nü üç defa aldı. Ödüller yarışma sonucu değil, ama diğer blogger’lar aradıklarına kolay, anlaşılır bir şekilde ulaştıklarını düşündükleri, beğendikleri bloglara bu ödülü yolladılar.

Soru (Belgin): Çok yönlü blogger kavramını da okuyucularımıza açıklayalım isterseniz.
Cevap: Blogun çok yönlü olması, blogda her damak tadının bulunması demek. Sadece yemek değil, atıştırmalıktan pastaya kadar olan lezzetler çok yönlü olmaya doğru götürüyor sizi.

Soru (Belgin): Başarılı bir yemek blogu yapabilmek için birikim mi araştırma mı gerekir?
Cevap: Birikimler zamanla oluşuyor; ama pişirmek ve mutfak insanda çok küçük yaşta oluşuyorsa, bir de araştırmacı ve meraklı bir yapıya da sahipseniz, birikimlerinizi başkalarıyla da paylaşma isteği duyuyorsunuz. Sadece sizin mutfağınızda ve aklınızda bulunan birikimler hiç bir işe yaramaz.

Soru (Belgin): Çevrenizdekilere "Şebnem hanım kimdir?" diye sorsak bize ne yanıt verirler?
Cevap: Çevremde beni çok titiz, düzenli, mutfak aşığı, pişirmeyi ve yedirmeyi seven, çocukları çok seven, kızına aşık, evcimen biri olarak anlatırlar.

Soru (Belgin): Size "Şebnem hanım" kimdir?" diye sorduğumuzda siz ne yanıt verirsiniz.
Cevap: İnsanları seven, çocuklara bayılan, kızını yaşamının sebebi sayan, ailesine ve kardeşlerine çok bağlı, yardımsever, gücünün son damlasına kadar kendini sevdiklerine adayan, iki kız kardeşinin iki oğlu için kalbi bir başka çarpan, gezmeyi, kitap okumayı ve sinemayı çok seven biri.

Soru (Ayşe): Ailenizde en güzel yemek yapan kim peki? Hımmm bir de aileniz blogger olarak size ne kadar destek veriyor?
Cevap: Ailede en güzel yemek yapan rahmetli babaannemdi. Babaannemden sonra en güzel yemek yapanın ben olduğumu söyler ailemdekiler. Annem faal biri olmamı çok sever, kızım da bildiklerimi başkalarıyla paylaşıp yeni dostluklar kurmadan dolayı beni çok destekler.

Soru (Ayşe): Babanızın doğum günü fotoğraflarını gördüm. O resimlerde bir bey pasta taşıyor. Ailenizdeki kadınlar da var resimlerde… Peki bu kadar hamarat bayanın olduğu bir ailede, ailenizin erkeklerinin mutfağa ilgisi nasıl? Ailenizin erkekleri mutfağa girer mi mesela?
Cevap:Babamın doğum gününde pastayı taşıyan en küçük damadımız. Ben, Jülide, Şermin, Gonca, Burcu. Ailede mutfağı seven erkeklerin başında babam gelir. Hafta sonları kağıtta yaptığı hamsi ve kokoreçi, toprak tencerede pirzola yemeği, salataları çok meşhurdur. Damatlardan sadece ortanca enişte iyidir, diğerleri yeme kısmında başarılılar.


Soru (Ayşe): Ulusoy hanımları onlara bu kadar güzel tatlar sunduğu halde nasıl bu kadar fit kalıyorlar? Fotoğraflara bakınca kiloları normal görünüyor çünkü.
Cevap: Ailedeki kimse yapısal olarak kilolu değil. Bunun sebebi genlerimiz olabilir:)

Soru (Belgin): pufseker.blogspot.com niçin kuruldu? Bize site kurulduğu zamanki ziyaretçi profilini tanımlar mısınız?
Cevap: Bu blogu kurmadaki sebep içimde birikenleri dışarı aktarabilmek ve aynı zamanda yeniliklerden de haberdar olabilmek idi. Okurlarımın çoğu blogu olanlardan oluşuyordu. Ailemden ve arkadaşlarımdan da katılımı olanlar vardı tabii ve neyse ki onların destekleri hep benimle. Özellikle ailemin yazdığı yorumlar bana güç veriyor. Ayrıca okurlarımı yorumları da bana daha çok şeyler yapmak için enerji sağlıyor.

Soru: Blogger'lık döneminizden yaşadığınız ilginç bir anekdot, anı veya diyalog anlatır mısınız?
Cevap:Bloguma ilk yazımı yazdığımda kızkardeşimden gelen yorum karşında şaşkına dönmüştüm. Yazıma gelecek övgülü yorumları beklerken bloguma iki yazar varmış gibi kızkardeşimi de eklemişim ve oda benim bütün blog içeriklerime girdiğini yazmıştı:) İlk zamanların bilgisizliği :)

Soru: Sizin için mutfağın anlamı desem ilk aklınıza gelen şey ne olur?
Cevap: Mutfak mutlu olduğum, içimdekileri dışarı çıkaran, kafamı ve ruhumu dinlendiren yerim, vazgeçilmezim.

Soru: En iddialı yemeğiniz?
Cevap: Dalyan köftem, bulgur pilavım, içli köftem, pastalarım.

Soru: Blogdaki tariflerinizin tamamı sizin tarifiniz mi yoksa ara sıra yemek kitaplarından faydalanıyor musunuz? Faydalanıyorsanız nereden?
Cevap: Tariflerin çoğu kendime ait. Bazı blogger arkadaşlarımdan da deniyorum. Yemek kitabım yok, hiç olmadı.

Soru: Gelecekte tarif kitabı yazmayı planlıyor musunuz?
Cevap: Tariflerimin bulunduğu bir defterim var. Kitap yazmayı düşünmüyorum. Hayalim HEDEN’İN MUTFAĞI adında bana ait bir yerimin olması, orada yaptıklarımı paylaşmak.

Soru: Blogunuzdan 3 yemek seçin desem hangi tarifleri seçerdiniz?
Cevap: İÇLİ KÖFTE, YAPRAK SARMA, İSLİM KEBABI

Soru (Belgin): Beğeniyle izlediğiniz başka blog ya da siteler?
Cevap: Şu an ilk aklıma gelenler; Grafik Saati Kadınlar Kulübü, bayanbilen, Şirin Gurme, http://yemekkvakti.blogspot.com/, http://hanife1.blogspot.com/, http://www.papatyasef.com, http://deryayla.blogspot.com/

Soru: Yeni blogger’lara tavsiyeleriniz?
Cevap: Yeni blogger’lara tavsiyem, bloglarını güncel tutmaları, okunması kolay bir yazı karakteri seçmeleri, yaptıkları lezzetleri sergilerken yazılı anlatımları dolambaçlı olmadan sade bir şekilde yazıp uzun tutmamaları ve tabii en önemlisi diğer bloglardan esinlendikleri lezzetleri kendileri yapmış gibi yayınlamamaları.

Soru: Eklemek istedikleriniz?
Cevap: Yeni blogger’ların katılımıyla birçok yeni kişi ve lezzetle tanışmak istiyorum. Blogger açarken sevgili arkadaşım Hanife’nin açtığı bloga özenmek beni tetiklemişti. Ne kadar çok bilgi ve arkadaşa ulaşıyor diye hayranlıkla sitesini takip ediyordum. Bu ilhamı bana verdiği için önce Hanife’me, sonra bana ''yapabilirsin annem'' diyen kızıma çokkkkk ama çokkk teşekkür ediyorum. Benimle bu güzel röportajı yapan Ayşe hanıma Belgin hanıma ve Grafik Saati’ne de çok teşekkür ediyorum.
Biz de tüm okurlarına enfes tatlar sunup bizlere de bu kadar güzel bir röportaj yapma şansını verdiği için değerli konuğumuz Şebnem Ulusoy'a (Heden ve mutfağından haberler) teşekkür ediyoruz. Şimdi hemen bu nefis tarifleri (http://pufseker.blogspot.com) denemeye başlamanızı öneriyoruz.
------------------------
Heden ve mutfağından haberler (Bilgileri)
Site URL:
http://pufseker.blogspot.com
Tür: Yeme içme
Sahibi: Şebnem Ulusoy


Röportaj: Ayşe Betül Ağacık ve Belgin Invictus
Mail: ayse-betul-agacik[at]grafiksaati.com
Mail: invictus[at]grafiksaati.com
GrafikSaati Kadınlar Kulubu
Blog tanıtımları
şirin gurme yemek tarifleri diyet yemekler annelik bebek bakımı anne çocuk gelşimiCopyright: Her hakkı saklıdır
Creative Commons Lisansı
Heden ve mutfağından haberler'den Şebnem Ulusoy ile röportaj by GrafikSaati.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://blog-rehberi.grafiksaati.com/6.html.