Sayfalar

14 Ağustos 2012 Salı

KADİR GECESİ VE SUSAMLI SİMİT

Kadir gecesi ;

Ramazan ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir

Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

a) Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

e) Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler.

Zir b. Hubeyş diyor ki, Übey b. Ka'b'a sordum: Kardeşin Abdullah b. Mes'ud: "Yıl boyunca ibadet eden Kadir gecesine isabet eder" diyor, dedim.

İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur.

Ebû Hüreyre rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Hz.Muhammed şöyle buyurmuştur:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).
Alıntı


MÜSLÜMAN ALEMİNİN KADİR GECESİ MUBAREK OLSUN İNŞALLAH.HEPIMIZIN YAPTIĞI İBADETLER VE ORUÇLAR KABUL OLSUN.
BU GÜN İÇİN YAPTIĞIM SUSAMLI SİMİTLERİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
Malzeme.
1 paket yumuşamış margarin
yarım çay bardağı sıvı yağ
3 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı mahlep
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
1 yumurta sarısı ıcıne beyazı ustune
1 paket kabartma tozu
aldıgı kadar un
susam-çörek otu
Yapımı.
Bütün malzmeyi ele yapışmayan bır hamur olacak şekilde yoğuralım.Çeviz büyüklüğünde oarçalar koparıp avcumuzda yuvarlayalım ve simit şeklini verelim.Önce yumurta akına sonra susam çörek otu karışımına batırıp tepsıye dızelim.170 derece fırında pembe oluncaya kadar pişirelim.
Afiyet Olsun.